Kuten aiemmassa postauksessa mainitsin, olemme syöneet täällä Espanjassa paljon ja hyvin.
Täällä meren äärellä on ihmisen hyvä olla, äyriäisiä ovat ravintolat ja ruokakaupat pullollaan. Lähetimmekin insinööriystävän ruokakauppaan ostamaan äyriäisiä, hän kun voisi elää pelkästään äyriäisillä.
Insinööriystävä oli todella tehnyt työtä käskettyä! Hän kantoi kaupasta hummerin, jättikatkarapuja, ostereita, kaloja ja sinisimpukoita. Söimme ostereita kylmänä ja lämpimänä, sinisimpukoita uunissa, jättirapuja katkarapucocktailissa ja grillivartaina.
Itse pääsin tekemään insinööriystävän apukokkina soosseja äyriäisille. Tein mm. ensimmäistä kertaa elämässäni kastikkeen katkarapucocktailille.
Söin myös toista kertaa elämässäni ostereita, tällä kertaa lämpimänä. Todella hyvää!
Insinööriystävä on kyllä todellinen velho äyriäisien valmistuksessa. Eikä hänen veljensäkään toiseksi jäänyt, hän teki todella hyvän kastikkeen lämpimille ostereille.
Voin sanoa, että nautimme todellisen kymmenen tähden illallisen! Alla muutamia reseptejä teidänkin iloksenne.
(Pahoittelen, että postaukset näyttävät erilaiselta kuin yleensä. Bloggaan reissun ajan puhelimella)
LÄMPIMÄT OSTERIT
ostereita
kastike
2 tl hunajaa
mustapippuria
1/2 tl sitruunamehua
2 valkosipulinkynttä raastettuna
4 rkl öljyä
1 tl silputtua lehtipersiljaa
ripaus suolaa
TEE NÄIN:
1. sekoita kosteat aineet kulhossa
2. silppua persilja ja sekoita joukkoon
3. raasta sitruunankuori ja sekoita joukkoon
4. raasta valkosipulinkynnet ja sekoita joukkoon
5. sekoita, lisää suola ja mausta lisää jos tarvetta
6. avaa osterit ja lisää niiden päälle kastike
7. paista ostereita uunissa n 5 minuuttia 175 asteessa
HUOM! Määrät ovat suunnilleen määriä, joten maistele kastiketta jotta saat oman maun mukaisen kastikkeen
SINISIMPUKAT UUNISSA
1 kilo sinisimpukoita
kastike
0,5 dl valkoviinietikkaa
1,5 dl öljyä
2 limen mehu
0,5 dl silputtua basilikaa ja persiljaa (yhteensä)
1 tl chilijauhetta
1 rkl Worchestershire-kastiketta
HUOM! Määrät ovat suunnilleen määriä, joten maistele kastiketta jotta saat oman maun mukaisen kastikkeen
parmesanjuustoa
TEE NÄIN:
1. pese ja keitä simpukoita pari minuuttia, jotta näet mitkä ovat syömäkelpoisia. Älä syö simpukoita jotka eivät avaudu keittäessä.
2. sekoita kastike
3. lisää kastike avattujen simpukoiden päälle, jotka on levitetty uunipellille
4. lisää parmesanjuustoraaste
5. paista uunissa n 5 minuuttia, 175 asteessa
KATKARAPUCOCKTAIL
isoja jättikatkarapuja
jäävuorisalaattia
kurkkua
kastike
2-3 dl kefiriä tai kermaviiliä
4 rkl ketsuppia
1,5-2 dl majoneesia
2 rkl Worchestershire-kastiketta
2 rkl sitruunamehua
HUOM! Määrät ovat suunnilleen määriä, joten maistele kastiketta jotta saat oman maun mukaisen kastikkeen
TEE NÄIN:
1. sekoita kastike
2. kuori ravut
3. ota kulhot ja täytä ne salaatilla, kurkulla ja kastikkeella
4. lisää lopuksi ravut
Kateellisena seuraan teidän ruokajuhlaa! Ollaan Mallorcalla ja vaikka ruoka on hyvä omaa keittiötä on ikävä kun näkee paikalliset kalatiskit 😉
Toivottavasti teilläkin oli ihana loma 🙂